ul. Wyspiańskiego 5
Środa 19 grudnia 2018

Licznik odwiedzin od 2008 118372

70 urodziny "Gastronoma"

Blisko 16 ooo Absolwentów opuściło na przestrzeni 70 lat Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, otoczyło ich opieką i zadbało o najlepszą z możliwych zawodową i ogólnokształcącą edukację 309 nauczycieli, nad funkcjonowaniem zaś całej szkoły czuwało 11 dyrektorów i 21 ich zastępców. Oto Jubileusz naszej szkoły w liczbach, tymczasem podczas uroczystości – 3 października - liczby ustąpiły miejsca galowej radości, emocjom, refleksjom i prezentacji szkoły, która na podbudowie tych 70 lat stała się dzisiaj szkołą mistrzostwa kulinarnego!

Uroczystości otwierała w sobotni poranek Msza Święta koncelebrowana w Kościele Przenajświętszej Trójcy, podczas której homilię wygłosił Ks. Biskup Roman Pindel, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, mówiąc o nakrytym stole i jego nadzwyczajnej symbolicznej sile oddziaływania na człowieka. Stół powrócił jako temat w wystąpieniach gości honorowych, którzy swoimi refleksjami dzielili się z nami już podczas Gali w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, gdzie po raz kolejny byliśmy ugoszczeni przez Dyrektora Andrzeja Kucybałę. Ważne słowa skierowali do nas Jacek Krywult, Prezydent Bielska-Białej, Stanisława Faber, Śląski Kurator Oświaty, ale również Hilda Laub Szekelyne, Dyrektorka partnerskiej Szkoły Gastronomicznej w Szolnok na Węgrzech.

Podczas Gali nadaliśmy tytuły i uhonorowaliśmy statuetkami „Przyjaciela Szkoły” wszystkich tych, dzięki którym szkoła fantastycznie się rozwija – wśród uhonorowanych znaleźli się również nasi sponsorzy.

Mottem przyświecającym całym obchodom, a w szczególności wystąpieniu Dyrektor Jolanty Wikło  były słowa Alberta Einsteina, który pomimo że nie miał wiele wspólnego z gastronomią, doskonale rozumiał istotę edukacji – edukacji, którą dzisiaj realizujemy w naszej szkole:

Każdy jest geniuszem.
Ale jeśli ocenisz rybę po jej zdolności wspinania się po drzewie,
całe życie będzie wierzyła, że jest głupia”.

Mistrzostwo kulinarne i wyraźne ukierunkowanie zawodowe szkoły mogliśmy podziwiać w części artystycznej Gali, podczas której utalentowani uczniowie pokazali na scenie wszystko to, co nas definiuje: gotowali, sprawiali desery, serwowali koktajle, obsługiwali, a wszystko na najwyższym poziomie, balansując na granicy rzemiosła i wielkiej sztuki. Czystą sztukę natomiast prezentowały śpiewające podczas gali uczennice naszej szkoły.

Po Gali rozpoczęła się „gościna” w szkole – w innym już nieco charakterze i klimacie spotkali się Absolwenci, Nauczyciele, Dyrektorzy, ale również współpracujący obecnie i kiedykolwiek ze szkołą pracodawcy, znani i wybitni bielscy restauratorzy, eksperci i mistrzowie kulinarni.

Z całego serca dziękujemy Wszystkim, którzy 3 października zaszczycili nas swoją obecnością, dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości.

Gratulacje

O NAS

Jesteśmy szkołą z długoletnią tradycją. Kształcimy ucznióww w zawodach gastronomicznych odwołując się do tradycji polskiego szkolnictwa zawodowego. Wizją naszej szkoły jest harmonijne wspódziałanie wszystkich organów szkoły, środowiska i pracodawców zmierzające do zapewnienia uczniowi warunków umożlliwiających zdobycie wiedzy i umiejętnościi do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie naszego kraju i zjednoczonej Europy.

Projekt "Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej".

SEKRETARIAT SZKOŁY

Technikum nr 8,